Rehabilitacja
Wraz z rozwojem medycyny i techniki rozwija się rynek sprzętu medycznego. Za pomocą różnych urządzeń lekarze w sposób łatwiejszy i dogodniejszy potrafią zdiagnozować pacjenta czy też zapobiec groźnej chorobie robiąc badania okresowe takie jak na przykład EKG, tomografia oraz okresowa morfologia. Nikt z nas nie wyobraża sobie dziś leczenia pacjenta po wypadku samochodowym bez zrobienia mu w pierwszej kolejności prześwietlenia rentgenowskiego i podstawowych badań krwi z rozmazem.
Już w 1973 roku pojawił się pierwszy aparat do tomografii całego ciała, dzięki któremu można oglądać poszczególne ludzkie organy bez chirurgicznej ingerencji w ciało człowieka. Sprzęt medyczny możemy podzielić na kilka głównych grup. Przede wszystkim jest to sprzęt diagnostyczny m.in. ciśnieniomierze, termometry, stetoskopy, aparaty EKG, USG ale również sprzęt rehabilitacyjny, w skład którego wchodzą stoły do masażu, kule, wózki inwalidzkie, rowery stacjonarne oraz bieżnie. Należy wymienić również sprzęt chirurgiczny pomocny w ratowaniu życia, do którego zaliczamy podstawowe narzędzia chirurgiczne i operacyjne takie jak wzierniki, sondy i ssaki. Lekarze ratujący nasze życie również powinni być chronieni w związku z czym niezbędna jest dla nich odzież medyczna: rękawice, fartuchy i obuwie dla personelu.
Żadne z przeprowadzanych operacji nie zakończyłyby się jednak sukcesem gdyby sale operacyjne i gabinety specjalistyczne nie były wyposażone w sprzęt niezbędny przy wykonywaniu skomplikowanych zabiegów, taki jak sprzęt resuscytacyjny, cieplarki laboratoryjne, detektory tętna płodu i unity stomatologiczne. Każde urządzenie dopuszczone do użytku w Polsce musi mieć atest Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej