Na kość udową
Materiał i metody: Retrospektywnie przeanalizowaliśmy dokumentację medyczną 43 przypadków śródoperacyjnego złamania kości udowej, co stanowiło 1,4% wszystkich alloplastyk bezcementowych biodra. W grupie tej było 29 kobiet. Wiek pacjentów wahał się od 20 do 66 lat (średnio 48,4 lata). Okres obserwacji wynosił od 8 do 89 miesięcy (średnio 44 miesiące).
Wyniki: W 13 przypadkach doszło do złamania krętarza większego, w 21 krętarza mniejszego z łukiem Adamsa, w 7 na wysokości trzpienia, a w 2 pod trzpieniem endoprotezy. W 3 przypadkach złamania kości udowej założono trzpień typu rewizyjnego, w 17 przypadkach ustabilizowano złamanie pętlami drutu, a w pozostałych – ze względu na dobrą stabilność złamania – pozostawiono bez zespolenia. U 18 chorych wynik leczenia był bardzo dobry, u 19 dobry, u 6 dostateczny wg kryteriów Merle D’Aubigne-Postel w modyfikacji Charnleya. U żadnego z pacjentów nie zaobserwowaliśmy cech obluzowania trzpienia endoprotezy.
Wnioski: Śródoperacyjne niestabilne złamania kości udowej w trakcie alloplastyki bezcementowej, są rzadkie i dotyczą w dużej części dysplastycznych bioder z wąskim kanałem szpikowym. W przypadkach stabilnych złamań okolicy łuku Adamsa i krętarzowej, 12-tygodniowy okres częściowego odciążenia kończyny bez konieczności unieruchamiania jest wystarczający. W większości przypadków złamań śródoperacyjnych wynik końcowy jest korzystny.
Dodaj komentarz